Dance Theater

Tο υπουργείο Πολιτισμού επιχορηγεί τριάντα ομάδες χορού

Το υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού ενισχύει την τέχνη και την κοινότητα του χορού επιχορηγώντας τριάντα ομάδες χορού με το συνολικό ποσό των 529.000 ευρώ για την περίοδο 2017 - 2018.
Η επιλογή έγινε από την Επιτροπή Επιχορηγήσεων Χορού που συστήθηκε για τον σκοπό αυτόν από την Υπουργό, κ. Λυδία Κονιόρδου στο πλαίσιο της επανενεργοποίησης και αναβάθμισης του θεσμού των Επιχορηγήσεων που είχε διακοπεί εδώ και επτά χρόνια.

Η Επιτροπή Επιχορηγήσεων Χορού με πρόεδρο την Βίκυ Μαραγκοπούλου, καθηγήτρια πρώην Καλλιτεχνική διευθύντρια του Φεστιβάλ Χορού Καλαμάτας, και μέλη: την Πηνελόπη Ηλιάσκου, υπεύθυνη καλλιτεχνικού προγράμματος του Κέντρου Μελέτης Χορού Ισιδώρα Ντάνκαν, την Χριστιάνα Γαλανοπούλου ιστορικό τέχνης και Καλλιτεχνική Διευθύντρια του MIR Festival, τη Μαριέλα Νέστορα, χορογράφο, και τη Φρόσω Τρούσα, Καλλιτεχνική Διευθύντρια του Arc for Dance Festival και Dance Cultural Centre, κινήθηκε με βάση την από 21ης Απριλίου 2017 προκήρυξη του Υπουργείου Πολιτισμού που έθετε σαφή κριτήρια στις ενδιαφερόμενες ομάδες, αποτιμώντας ταυτόχρονα την κατάσταση του τοπίου του σύγχρονου χορού αλλά και το υλικό των προτάσεων που κατατέθηκαν.

Όπως αναφέρει στο σκεπτικό της, η Επιτροπή «προσπάθησε να αξιοποιήσει το ποσόν που διαθέτει το Υπουργείο Πολιτισμού με τρόπο που να αγκαλιάζει ένα όσο το δυνατόν μεγαλύτερο εύρος αισθητικών τάσεων, ηλικιών και εμπειρίας ανάμεσα στις προτάσεις που πληρούσαν τα κριτήρια. Επιβεβαιώνοντας τη δυναμική του τοπίου του χορού στην Ελλάδα σήμερα και ενθαρρύνοντας τη συνέχιση και την ανάπτυξή του, η Επιτροπή προσπάθησε να υποστηρίξει τις διαφορετικές του εκφάνσεις επιχειρώντας μια όσο το δυνατόν μεγαλύτερη εκπροσώπηση των κοινοτήτων του χορού που δραστηριοποιούνται εντός και εκτός της Αττικής. Προτεραιότητα δόθηκε σε αιτήσεις που αφορούσαν νέες παραγωγές και όχι σε παραγωγές που οι ίδιες ή προσχέδιό τους είχε παρουσιαστεί στο παρελθόν.»

Η Επιτροπή Επιχορηγήσεων Χορού επεξεργάστηκε ενδελεχώς τις κατατεθειμένες προτάσεις και κατέληξε στη λίστα των επιχορηγούμενων ομάδων που ακολουθεί:

1. ΟΜΑΔΑ ΖΗΤΑ/ ΑΜΚΕ/Ίρις Καραγιάν THE LOOP PIECE - 30.000

2. ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ ΑΕΡΙΤΕΣ /ΑΜΚΕ/Πατρίτσια Απέργη ResisDance - 30.000

3. Griffon ΑΜΚΕ/ Ιωάννα Πορτόλου Risk - 25.000

4. FINGERSIX/ΑΜΚΕ/ Σοφία Μαυραγάνη SPEECHLESS - 25.000

5. ΟΜΑΔΑ ΧΟΡΟΥ ΠΡΟΣΧΗΜΑ/ΑΜΚΕ/ Μαρία Κολιοπούλου Αυτό που πρόκειται να είναι - 25.000

6. ROOTLESSROOT/ΑΜΚΕ/ Ευαγγελία Καπετανέα ΤΟΤΕΜ - 25.000

7. ΧΟΡΟΘΕΑΤΡΟ ΟΚΤΑΝΑ/ΑΜΚΕ/ Κωνσταντίνος Ρήγος Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΠΥΡΓΟΥ ΤΗΣ ΒΑΒΕΛ/ Η ΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΠΥΡΓΟΥ ΤΩΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΜΕΝΩΝ ΠΕΠΡΩΜΕΝΩΝ - 25.000

8. QUASI STELLAR DANCE THEATER Αποστολία Παπαδαμάκη ΑΠ΄ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΣΤΟ ΦΩΣ/ FROM DARKNESS TO LIGHT μέρος του The Dream Series - 25.000

9. SYNTHESIS 748 ΑΜΚΕ Σπύρος Κουβαράς ΕΡΗΜΗ ΧΩΡΑ-ΜΕΤΑ - 20.000

10. ΑΜΑΓΑΛΜΑ /ΣΩΜΑΤΕΙΟ Μαρία Γοργία Λίγα παγάκια στη μελαγχολία μου (από ποίημα του Ν. Καρούζου) - 20.000

11. ΟΜΑΔΑ-ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΚΙΝΕΙΤΑΙ/ΣΩΜΑΤΕΙΟ Χριστίνα- Αικατερίνη Σουγιουλτζή Ο ΜΕΤΡ ΚΑΙ Η ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ - 20.000

12. ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ ΠΕΡΣΑΣ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ/ΑΜΚΕ/ Πέρσα Σταματοπούλου ΣΥΓΓΕΝΕΙΕΣ ?RELATIVES - 20.000

13. ΟΜΑΔΑ ΧΟΡΟΥ KLOKWORKS /ΑΜΚΕ Μαριάννα Καβαλλιεράτου BELLE EPOQUE - 20.000

14. ΛΑΘΟΣ ΚΙΝΗΣΗ /ΑΜΚΕ/Κωνσταντίνος Μίχος ΨΙΧΑ - 15.000

15. ΑΜΟΡΦΗ /ΑΜΚΕ Πολυξένη Αργυρίου, Βασίλης Γεροδήμος LIVE PERFORMING EXHIBITION - 15.000

16. ΧΟΡΟΘΕΑΤΡΟ ΝΑΤΑΣΣΑΣ ΖΟΥΚΑ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥΝατάσσα Ζούκα, Κωνσταντίνος Σακκάς HAIKU / ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΜΕ ΤΗ ΣΚΙΑ ΜΟΥ Ή ΛΕΞΗ ΕΠΟΧΗΣ - 15.000

17. ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΧΟΡΟΘΕΑΜΑ (ΟΜΑΔΑ ΓΑΒ)/ΑΜΚΕ Αντιγόνη Γύρα ΒΑΘΥΣ ΑΝΑΣΤΕΝΑΓΜΟΣ - 15.000

18. ΚΙΝΑΙΣΘΗΣΗ/ΑΜΚΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Αικατερίνη Αντωνιάδου HUBRIS-ΥΒΡΙΣ - 15.000

19. ΑΚΡΟΠΟΔΗΤΙ/ΑΜΚΕ ΣΥΡΟΣ Αγγελική Σιγούρου GLOSSA - 12.000

20. DITTO /ΑΜΚΕ/ Ιωάννα Βασιλακοπούλου Χορογράφοι: Αποστολέλλη - Ρωσσέτου ΔΩΜΑΤΙΑ (ROOMS) - 12.000

21. ΟΜΑΔΑ MAN/ΑΜΚΕ Άρτεμις Λαμπίρη ANY ONE - 12.000

22. ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΚΟΙΝΟΣ ΤΟΠΟΣ Ανδρονίκη Μαραθάκη/ ΑΜΚΕΑλέξιος Κατσαρός ΕΡΩΤΑΣ &ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ, ΜΕΡΟΣ ΙΙ, «ΈΝΑ MASTURDATING" - 12.000

23. ΟΜΑΔΑ ΡΕΟΝ/ΑΜΚΕ (CREO DANCE COMPANY) Ορέστης Τάτσης Πωλίνα Κρεμαστά Βορεάδες - 12.000

24. ANIMA-SOMA Τέτη Νικολοπούλου Meet me there II - 12.000

25. ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ ΣΤΕΡΕΟ ΝΕΡΟ Παρασκευή Σούλη DALGA - 12.000

26. ΟΜΑΔΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΧΟΡΟΥ ΙΩΑΝΝΑΣ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΜΚΕ Ιωάννα Αγγελοπούλου Μέγαρο Αθηνογένους movement within the city - 12.000

27. ΟΜΑΔΑ ΧΟΡΟΥ JUKSTAPOZ Χριστίνα Γουζέλη THE ART OF DYING - 12.000

28. A PRIORI DANCE/ΑΜΚΕ ΙΩΑΝΝΙΝΑ Ελεονώρα Ηλία FORMAT - 12.000

29. Β+6 Βήτα συν 6 Βερονίκη Τσουγκράνη Δελτίο Ειδήσεων - 12.000

30. ARTIUS DANCE THEATRE /ΑΜΚΕΡΟΔΟΣ Μύριαμ Πεκμεστζή ΣΩΜΑΤ(Ι)ΔΙΟ - 12.000

Share this post

elenfrdeites
Κυριακή, 19 Μαΐου 2019

Στοιχεία Επισκεψιμότητας

Top Visiting Day: 04-08-2019 : 1226
Αριθμός μελών σε σύνδεση: 0
Επισκέπτες τώρα: 755
Εγγεγραμένα μέλη: 4448
Τώρα σε σύνδεση:
-
Dancetheater.gr. All rights reserved 2010-2016

Login or Register

LOG IN

resources