Dance Theater

Akropoditi DanceFest 2016

4ο Διεθνές Φεστιβάλ Χορού και Χοροθεάτρου στη Σύρο
Akropoditi DanceFest 2016
11 - 24 Ιουλίου 2016
Δύο εβδομάδες γεμάτες από εργαστήρια, βραδιές συναντήσεων, ανοιχτών αυτοσχεδιασμών και παραστάσεων

Το Κέντρο Χορού, σύγχρονης έκφρασης και δημιουργίας και το Χοροθέατρο Ακροποδητί, μετά την ίδρυση του θεσμού «Φεστιβάλ Χορού – DanceFest Akropoditi» και την υλοποίηση ήδη τριών Φεστιβάλ στη Σύρο, διοργανώνουν το 4ο Διεθνές Φεστιβάλ Χορού και Χοροθεάτρου που θα λάβει χώρα στη Σύρο, από τις 11 ως τις 24 Ιουλίου του 2016.

Το Φεστιβάλ θα έχει διάρκεια δύο εβδομάδες με:
Εργαστήρια Σύγχρονου Χορού, Χορογραφίας - Μεθοδολογίας Χορού, Κλασικού Μπαλέτου, Αυτοσχεδιασμού για μουσικούς και χορευτές, Σωματική Αφήγηση - Θέατρο, Αφρικάνικου Χορού, Contact Improvisation, Παραδοσιακών Χορών, Τεχνικής Martha Graham, Σωματικού Θεάτρου, Feldenkrais, Yoga, Σωματικής - Νοητικής Επίγνωσης, Butoh και Αυθεντική Κίνηση.

Δύο δωρεάν, νέα, ειδικά Εργαστήρια:
Εργαστήριο δημιουργικού χορού για άτομα με και χωρίς κινητικές αναπηρίες από 16 έως 50
Εργαστήριο Σύγχρονου Χορού για παιδιά 10-11 ετών
Προβολές, ανοιχτοί αυτοσχεδιασμοί και παραστάσεις από τους διδάσκοντες και συμμετέχοντες των εργαστηρίων, καθώς και από προσκεκλημένους καλλιτέχνες από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Ανοιχτές δράσεις και εκδηλώσεις για κατοίκους ή επισκέπτες του νησιού γύρω από τη σύγχρονη έκφραση στο Χορό και το Θέατρο

Λήξη υποβολής αιτήσεων για τα Εργαστήρια του Φεστιβάλ: Τρίτη 31 Μαΐου 2016

Τα ονόματα των διδασκόντων:
Κωνσταντίνος Γεράρδος, Βάσω Γιαννακοπούλου, Μπέττυ Δραμισιώτη, Δημήτρης Καμινάρης, Άννα Καραμήτσου, Δημήτρης Καραντζάς, Πωλίνα Κρεμαστά, Βιτόρια Κωτσάλου & Αλέξης Πορφυριάδης, Ιωάννης Μανταφούνης, Μαρκέλλα Μανωλιάδη, Ναμπίλ ελ Μπαράζ, Αμυγδαλιά Ξυνέλη, Μάντη Παπανδρέου, Βαλασία Συμεωνίδου, Όλια Τορναρίτου, Μαριάννα Τσαγκαράκη & Gina Ora Yoli, Blenard Azizaj, Mélissa Guex & Emre Yilidlzar, Michael Kliën, Edgen Lame.

Για το πρόγραμμα των εργαστηρίων πατήστε εδώ

Πρόγραμμα Εκδηλώσεων:

Οι ανοιχτοί αυτοσχεδιασμοί, το Day out of Time και η παράσταση Hayali έχουν ελεύθερη είσοδο για το κοινό και τους συμμετέχοντες των Εργαστηρίων.
Εισιτήρια παραστάσεων του Φεστιβάλ:
Σε βραδιά με μία παράσταση: 7 € κανονικό & 5 € μειωμένο
Σε βραδιά με 2 παραστάσεις: 10 € κανονικό & 7 € μειωμένο

Δευτέρα 11 Ιουλίου 2016 
Βραδιά γνωριμίας

Τρίτη 12 Ιουλίου

Α) Trajectory: A Tragedy of a Victory
Χορογραφία: Μαργαρίτα Τρίκκα Ερμηνεία: Κάντυ Καρρά, Χαρά Κότσαλη
Διάρκεια: 22 λεπτά
Κέντρο Χορού Ακροποδητί | 21:30

Β ) WAKE
СоюЗ / Ομάδα Χορού Soyuz
Διάρκεια: 30 λεπτά
Κέντρο Χορού Ακροποδητί | 22:30

Τετάρτη 13 Ιουλίου
Ανοιχτός αυτοσχεδιασμός με ζωντανή μουσική
Κέντρο Χορού Ακροποδητί | 21:30

Πέμπτη 14 Ιουλίου

Α) UNCIA
Χορογραφία - Ερμηνεία: Διονύσης Αλαμάνος, Δανάη Δημητριάδη
Διάρκεια: 10 λεπτά
Κέντρο Χορού Ακροποδητί | 21:30

Β) Εxeō [ek.se.o]
Χορογραφία - Ερμηνεία: Edgen Lame, Λουκιανή Παπαδάκη
Διάρκεια: 35 λεπτά
Κέντρο Χορού Ακροποδητί | 22:00

Παρασκευή 15 Ιουλίου
Over A Rainbow
Carmen Moreira
Διάρκεια: 38 λεπτά
Κέντρο Χορού Ακροποδητί | 21:30

Σάββατο 16 Ιουλίου

Α) seligarF Video-live installation performance
Αθανασία Κανελλοπούλου
Διάρκεια: 30 λεπτά
Πινακοθήκη Κυκλάδων | 21:30

Β) Twisted Genders
Παραγωγή: Χοροθέατρο Λυδία Λίθος
Διάρκεια: 35 λεπτά
Πινακοθήκη Κυκλάδων | 22:30

Κυριακή 17 Ιουλίου

Α)Day out of Time
Ανατολή έως δύση του ηλίου
Εξωτερικός Χώρος
Είσοδος Δωρεάν

Β)R.I.P. Romeos Ioulietta Panta
Φρόσω Κορρού, Δημήτρης Κουρούμπαλης, Κατερίνα Λούρα
Διάρκεια: 60 λεπτά
Πινακοθήκη Κυκλάδων | 21:30

Δευτέρα 18 Ιουλίου
Βραδιά γνωριμίας

Τρίτη 19 Ιουλίου
All these places had their moments
Χορογραφία: Patricia Hastewell
Ερμηνεία: Αλέξανδρος Αναστασιάδης, Giulia Tornarolli, Luis Garcia και Patricia Hastewell
Διάρκεια: 20 λεπτά

Κέντρο Χορού Ακροποδητί | 21:30

Τετάρτη 20 Ιουλίου
Ανοιχτός αυτοσχεδιασμός με ζωντανή μουσική
Κέντρο Χορού Ακροποδητί | 21:30

Πέμπτη 21 Ιουλίου
ApersonA
Χορογραφία - Ερμηνεία: Ιωάννης Μανταφούνης, Έλενα Γιαννώτη
Κέντρο Χορού Ακροποδητί | 21:30

Παρασκευή 22 Ιουλίου
On the spot
Χορογραφία: Νάντη Γώγουλου
Ερμηνεία – Δημιουργική επεξεργασία: Βάγγη Κιμπιζή, Andrew Renbal, Λία Χαμηλοθώρη
Διάρκεια: 39 λεπτά
Κέντρο Χορού Ακροποδητί | 21:30

Σάββατο 23 Ιουλίου
NoBody's land
Χορογραφία – Ερμηνεία: Blenard Azizaj, Maya Gomez
Διάρκεια: 30 λεπτά
Κέντρο Χορού Ακροποδητί | 21:30

Κυριακή 24 Ιουλίου

Α) Hayali
Mélissa Guex and Emre Yildizlar - Compagnie du Paon
Διάρκεια: 45 λεπτά
Βιομηχανικό Μουσείο Ερμούπολης- Βυρσοδεψείο Κορνηλάκη-Δενδρινού | 19:30
Είσοδος Δωρεάν

Β) Bad trip
Χορογραφία – Ερμηνεία: Εύα Γεωργιτσοπούλου, Λαμπρινή Γκόλια, Αγγελική Γούβη
Διάρκεια: 12 λεπτά
Κέντρο Χορού Ακροποδητί | 21:00

Πληροφορίες, Πρόγραμμα Εργαστηρίων & Εκδηλώσεων, Δηλώσεις Συμμετοχής:

www.dancefest.akropoditi.gr
email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
fb: DanceFestAkropoditi
Τηλ.: 22810-80690 (Κέντρο Χορού)
6944-771449 (Cosmote)
6973-792685 (Cosmote)
6937-395328 (Wind)

Share this post

Last modified on
elenfrdeites
Πέμπτη, 27 Φεβρουαρίου 2020

Παραστάσεις χορού σήμερα

  • Νέλλη Πουλοπούλου

    Afro Samba Dance

  • Afro Samba Dance

    Νέλλη Πουλοπούλου

  • Άννα Ομηρίδη

    Mexican Handstand Workshop

Στοιχεία Επισκεψιμότητας

Επισκέπτες τώρα: 1089
Εγγεγραμένα μέλη: 4540
Dancetheater.gr. All rights reserved 2010-2016

Login or Register

LOG IN

resources